Mi a különbség a mentor és az edző között?

A mentorálás és az edzősködés egyaránt emberközpontú tevékenység. Az edzők vagy mentorok felajánlják edzői vagy a mentori szolgáltatásaikat és akinek szüksége van rá megkapja a mentorálást vagy az edzői segítséget. Lehet egy mentor edző? Lehet egy edző mentor? Igen, megtehetik, de a feladatok és a fókusz más lesz, mert bár mind a mentor, mind az edző azt tervezi, hogy javítani kívánja a pártfogoltjuk életét, másképp oldják meg a feladatot. Az emberek felemelésének ez a két stílusa nem feltétlenül ugyanaz.

„A korábbi Super Bowl-bajnok Darrell Greent pédául középiskolai futballedzője mentorálta.”

Ebben a „Chronicles of Evidence Mentoring” kiadvány általi nyilatkozatban a mentor és a coach kifejezést ugyanabban a mondatban használjuk. A kijelentés Darrell Green szavaival folytatódik:

„Volt egy edzőm, aki más módon bátorított arról, hogy sztár futó lehetek… .’

A nyilatkozat ezen részében Green elismeri az edzőt, és egyben kifejezi a mentor által alkalmazott bátorító taktikát. Az edző és a mentor ebben az esetben egy és ugyanaz a személy, de a mentor stílusa különbözik attól, ahogyan az edző a játékosára összpontosítana. Miben különböznek ezek a személyes fejlődési stílusok? Mi különbözteti meg az egyiket a másiktól, és mit választanánk, ha potenciális játékos lennénk?

Mik a jó edző alapelvei?
Az edző feladatorientált. Az edző különféle feladatokkal és készségekkel segíti az egyén vagy a csapat teljesítményének javítását. Ez a tevékenység többnyire rövid távú. Az edző meghatározott területeken dolgozik, és néhány alkalom után áttekintheti a teljesítményt, és egy másik készségcsoporton dolgozhat, vagy megerősítheti és nyomon követheti.
Az edzések teljesítmény alapúak. A jelenlegi készségek javulnak, és a teljesítmény javulásával új készségeket adnak hozzá.
Az edzői munka a vezetők és az edzők kritikus hozzájárulását jelenti, mivel az edző visszajelzést ad a játékosoknak és a menedzsereknek, és mindenki részt vesz a folyamatban, ahogyan a teljesítményt értékelik és a készségeket együtt fejlesztik.
Az edzői munkát nagyrészt sportoknál alkalmazzák, bár sok életkészség részévé vált. Az edzések főleg azokra a konkrét területekre összpontosítanak, amelyek fejlesztésre szorulnak, vagy segítséget nyújtanak az új készségek és rendszerek bevezetéséhez.
Az edzés különösen hasznos a csapat vagy a munkaerő azon tehetséges tagjainak segítésében, akik nem használják ki a legtöbbet tehetségükből.

Mik a jó mentorálás alapelvei?
A mentorálás általában a kapcsolatok kialakításán és egy olyan fórumon alapul, ahol a mentor és a mentorált konkrét célokra összpontosíthat a teljesítmény javítása érdekében.
A mentorálás egy hosszú távú fejlesztési program. Mindkét félnek időbe telik egy bizalomra épülő kapcsolat kiépítése, hogy a mentorált magabiztosan megoszthassa érzéseit.
A mentorálás célja, hogy segítse a fejlődést, és értéket adjon a mentorált teljesítményéhez a jelenben és a jövőben.
A mentoráláshoz tervezési fázisokra van szükség, hogy eldöntsék a szervezeten belül a program stratégiáját és célját.
A mentorálási menedzser szorosan kapcsolódik a programról és a mentorált fejlesztő képességeiről szóló döntési folyamathoz, de nem feltétlenül vesz részt a kapcsolatban, mivel a mentornak és a mentoráltnak bizalmat kell kiépítenie egymás iránt.
A mentorálást a vezetők fejlesztésére vagy a vállalaton belüli speciális készségek fejlesztésére használják. A belső szakértelemre épít, és fenntartja a szakmai és személyes fejlődést, amely a pártfogolt felemeléséhez szükséges.

A mentorálás vagy az edzősködés definícióinak áttanulmányozása után nyugodtan kijelenthetjük, hogy ezek különálló tevékenységek, és különböző kapcsolatokat és teljesítményépítő attitűdöket írnak le. Közös céljuk azonban a teljesítmény javítása. Mindkettő célja, hogy az adott egyén vagy a csapat tagjai elérjék saját vágyaikat és céljaikat a csapaton belül vagy a pályafutásuk során. A csoporton belüli kapcsolatoknak a bizalom és a kölcsönös tisztelet légkörét kell kialakítaniuk. Mindegyiküknek fel kell ismernie egyéni és csapatcéljait, és segítenie kell szilárd munkakapcsolatok kialakítását.

A mentoroknak jó hallgatóknak kell lenniük, és pozitívan kell hozzáállniuk a kihívásokhoz. Tisztességesnek és jó kommunikátornak kell lenniük. A mentoroknak bátorítónak kell lenniük, és kölcsönös bizalmi kapcsolatot kell kiépíteniük, miközben őszinte, de biztató tanácsokat adnak. Mivel a mentorálás egy hosszabb távú projekt, következetes támogatást és bölcsességet igényel. A mentorok általában tapasztaltabb, érettebb vezetők a szakterületükön. Az edzőknek jó kommunikációs készségekre és pozitív attitűdökre van szükségük. Továbbá a készségek fejlesztése is a feladatuk és az, hogy a csapattagokból rövid távon a legjobbat hozzák ki a csapat javára.

A mentorálás évszázadok óta a társadalom része. A név a görög mitológiából ered, amikor Odüsszeusz háborúba vonult, és kisbabaként elhagyta a fiát, hogy egy mentor és régi megbízható barát felügyelete alatt nőjön fel. A mentor jellemzői a bölcs és megbízható, továbbá a bátorításról szól, hogy segítsen másoknak fejlődni a különböző területeken.
A mentorál egy ige, és azt a cselekvést jelenti, amellyel egy személyt bátorítanak és személyes segítséget nyújtanak neki. A mentor főnév a mentorálást végző személy neve.

A legjobb csapatok vezetőedzőinek nagy tiszteletet kell kivívniuk a csapatoktól, a szurkolóktól és a vezetőségtől. Hatalmas felelősség hárul rájuk, hogy tisztességgel és becsülettel érjenek el eredményeket.

John Wooden, akit Westwood varázslójaként is ismernek, és az egyik legjobb edzőként tartják számon, az alábbiakat mondta:

„A képesség egy szegény ember gazdagsága.” Edzői képességeit arra használta, hogy kihozza a tehetséges játékosok legjobbjait. Inspirálta az általa edzett játékosokat, és azt is mondta:

„Ha nem követsz el hibákat, nem csinálsz semmit. Biztos vagyok benne, hogy egy cselekvő ember hibázik.”

A mentorálás viszont egy hosszabb távú kapcsolat. Oprah Winfreyt az ismert író és költő, a néhai Maya Angelou mentorálta.

Oprah azt mondta:

„A mentorok fontosak, és szerintem senki sem boldogul a világon valamilyen mentorálás nélkül.”

Végső soron a mentorálás személyesebbnek és táplálóbbnak tűnik. A mentor a támogatás és bátorítás útjára viszi a mentoráltat. Másrészt az edző a teljesítmény növekedés és a kiteljesedés ígéreteit kínálja, de ezen célok eléréséhez megtett út gyorsabb. Rövidebb, intenzívebb megoldás az önfejlesztéshez és a haladáshoz a csapat vagy az egyén számára. Az edző az élet sok más területén is alkalmazható, és kulcsfontosságú elemként használják például az üzleti életben, a tudományos ismereteknél, a kapcsolatoknál, valamint az egészség területén. Amikor a edzői tevékenység és a mentorálás összeér, az egyén mindkét ideálból a legjobbat kapja, ahogyan a szuper bowl bajnok Darrell Green világklasszis sportolói pályafutása során tanúsította. Az az edző, aki ösztönözni és aktiválni is tudta a pártfogoltját, a legjobb kombinációt hozta létre a sikerhez.

A mentorálás és az edzősködés összehasonlítása:

Mentorálás

A teljesítmény javítására orientált emberek.
A személyes és szakmai sikereket építő kapcsolatok vezérlik.
Hosszú távú megközelítés meghatározott területekre építve.
Vezetőket is fejleszthet a vállalatok jövője érdekében, akik szakmai minőségben figyelemmel kísérik teljesítményüket és személyes fejlődésüket.
Megköveteli a mentor tervezését és kompatibilitását a mentorált-mentor kapcsolathoz.
A mentoroknak bátorítónak kell lenniük, kapcsolatokat és önbizalmat kell építeniük.

Edzősködés

A teljesítmény javítására orientált emberek.
A feladatok és a készségek fejlesztése hajtja a tehetségek fejlesztése és a csapatépítés érdekében.
Rövid távú megközelítés, a bizalom és a biztonság megteremtése érdekében.
Arra fejleszti az egyéneket, hogy képességeiket a csapat vagy a vállalat javára használják. Új rendszerek bevezetésére is használják.
Szakértelmet igényel, és szükség szerint megvalósítható, az egyén vagy a csapat képességeitől és igényeitől függően.
Az edzőknek tiszteletet kell kivívniuk, és készségeket kell fejleszteniük, hogy a legjobbat hozzák ki a csapatból vagy az egyénből.