Mi a különbség a nominális és a reál (gazdasági) értékek között?

A makroökonómia nagy dolog. Ez egy gazdaság általános vagy összesített teljesítményének tanulmányozási ága. Ez a gazdaság egészének tanulmányozására összpontosít, ami életünk szinte minden területére hatással van. A foglalkoztatási státuszunk szempontjából, hogy mennyit keresünk és mennyi adót fizetünk, a makroökonómia az ami valójában számít. A makroökonómiai szakemberek az aggregált jövedelmet vizsgálják, vagyis egy egész ország jövedelmét. Megvizsgálják a foglalkoztatás és a munkanélküliség aggregátumait, valamint a bruttó hazai termék (GDP) fogyasztói kiadásokra, magánberuházásokra, kormányzati fogyasztásra és beruházásokra, valamint nettó exportra való felosztását. A közgazdászok négy piacra összpontosítanak – az áruk, a kötvények, a munkaerő és a pénz piacára.

A különálló piacok közötti kölcsönhatások a mikroökonómia tárgyát képezik. A makroökonómia ezen piacok összességének tanulmányozása egyetlen egységként, amelyben az összes áru mérhető. Az adatok bemutatásakor az elemzők választhatnak, hogy a hasznot és a költségeket nominális vagy reál (valós) áron fejezik ki. Bármelyik választható anélkül, hogy befolyásolná az elemzés eredményét, ha következetesen alkalmazzák az összes haszonra, költségre és diszkontrátára. A nominális (névleges) értékek aktuális értékekben vannak mérve, az infláció figyelembevétele nélkül. A reál értékek ugyanarra a statisztikára vonatkoznak, miután az inflációval korrigálták. Nézzük meg, miben tér el egy árfolyam nominális és reálértéke.

Mi az a nominális érték?
A közgazdaságtanban a nominális érték messze a legfontosabb mérőszám, amelyet egy tétel pénzben kifejezett értékére használnak. A pénz mérőeszközként való felhasználásának egyik fő problémája, hogy az infláció erodálja a pénz vásárlóerejét. Az inflációval nem korrigált értékeket az infláció figyelembevétele nélkül nominális értékeknek nevezzük. Ezek folyó árakon, vagyis a mért időszakban fennálló árak szintjén kifejezett értékek. Egyszerűen fogalmazva, a nominális érték az aktuális időszakra vonatkozóan megadott nagyságrendi érték. Egyszerűen fogalmazva a nominális érték az aktuális árra utal, anélkül, hogy a reálértékekkel szemben figyelembe venné az inflációt vagy más tényezőket.

Mi a reál érték?
Ha a nominális érték a tényleges ár, akkor a valós érték az, aminek az árnak valójában kellett volna lennie. A reálérték az inflációval korrigált nominális értékre vonatkozik, ami azt jelenti, hogy az általános árszínvonal időbeli változásaihoz igazodik. Ha az adatokat inflációval korrigálják, akkor reál értékeknek mondjuk. A nominális értékekkel ellentétben ezek az értékek változatlan áron vannak kifejezve. Ehhez egy időszakot vesznek figyelembe „bázisidőszakként”, majd az adatokat kiigazítják, feltételezve, hogy az áruk árai végig ugyanazok voltak, mint a bázisidőszakban. A reálértékek fontosabbak a gazdasági intézkedések szempontjából – például a bruttó hazai termék (GDP) is -, mint a nominális értékek. Az infláción alapuló értékek kiszámítása segít a jobb pénzügyi döntések meghozatalában.

Különbség a nominális és a reál értékek között
A nominális és a reál értékek meghatározása
Az inflációval nem korrigált értékeket az infláció figyelembevétele nélkül nominális értékeknek nevezzük. Más értelemben a nominális érték az aktuális időszakra vonatkozóan megadott nagyságrendi érték. Egyszerűen az aktuális árra utal, anélkül, hogy a reálértékekkel szemben figyelembe venné az inflációt vagy más tényezőket.
A valós reál érték viszont az az érték, amelyet az általános árszínvonal időbeli változásaihoz igazítanak. A reálértékek olyan inflációval korrigált értékek, amelyek figyelembe veszik az inflációt és más hasonló, a gazdasági stabilitást befolyásoló tényezőket. A névértékekkel ellentétben ezek az értékek változatlan áron vannak kifejezve.

GDP
A GDP, a bruttó hazai termék rövidítése, az adott időszakban egy országban előállított összes végtermék és szolgáltatás pénzben kifejezett értéke.
A nominális GDP a gazdaság jelenlegi piaci áron értékelt GDP-je. A bruttó hazai terméket bármely évben az áruk és szolgáltatások árai alapján értékelik az adott évben. Ezt nevezzük nominális GDP-nek.
A reál-GDP ezzel szemben egy inflációval kiigazított mérőszám, amely állandó bázisévi árakat használ fel a gazdaság árutermelésének és szolgáltatásainak értékelésére. Ezzel szemben a nominális GDP a folyó árakat használja.

A reál értékeket jellemzően a jövőbeli politikák értékelésekor használják, mivel a valós árak használata megkönnyíti az elemzők számára a valós árváltozások észlelését. Vagy ha a valós árak változatlanok maradnak, a mennyiség idővel változik.
Ezzel szemben a nominális értékek nem számolnak az inflációval. Az árak az inflációval együtt nőnek, ezért ez a többi változáshoz képest nem kifejezetten szembetűnő. Ezenkívül az elemzőknek kevesebb számításra van szükségük, ha relatív értékekkel dolgoznak, különösen akkor, ha a reálárak idővel változatlanok maradnak. A nominális értékek különösen érdekesek lehetnek a jövőbeli éves költségvetések és beruházások tervezésekor.

A nominális és reál értékek összefoglalása
Dióhéjban, a nominális értékeket az infláció figyelembevétele nélkül mérik aktuális értékekben, míg a reál értékek az inflációval korrigált értékre vonatkoznak. A nominális érték az aktuális időszakra vonatkozóan megadott nagyságrend, így jól jöhet a következő éves költségvetések vagy beruházások tervezésekor. A reálértékeket az inflációhoz igazítják, ezért általában a jövőbeli politikák értékelésekor használják őket. A reálértékek sokkal fontosabbak az olyan gazdasági intézkedéseknél, mint a GDP, szemben a nominális értékekkel.